Mutant Kedi :Scottish Fold

220px-Scottish_Fold_P1050446e[1].jpg  Dışarıda bir sürü bakılmaya muhtaç kedilerimiz köpeklerimiz varken sırf tipleri görüntüleri güzel diye üstelik üstüne para verip evcil hayvan almak kadar saçma bir şey yoktur.Hadi diyelim  görüntüye önem veriyorsun (ki bu çok  yanlış bi şey ) ama bir hayvanın parayla satılması bence çok yanlış bir şey. Resmen insanlar hayvanlar üzerinden ticaret yapıyorlar.Ayrıca sırf daha çok satılsın diye hayvanların genleriyle oynayıp yeni cinsler oluşturmaya çalışıyorlar.Ancak bunları yaparken insanlar hayvanların sağlığını es geçiyorlar.Örnek vermek gerekirse dünyanın en popüler kedilerinden biri olan Scottish Fold kedilerindeki düşük kulaklılık aslında bir genetik bozukluluk sonucuyla oluşmaktadır.Bunun sonucunda da doğumlarından ölümlerine kadar ekrem ağrıları çekerler.İnsanlar bunları bile bile bu tarz kedileri hala satmakta ve de üretmekte.

Mutantın Keşfi

  18_298102[1].jpg  Veteriner hekimler ve bilim insanları kısa sürede, kulak kıkırdağındaki bu kusurun, vücuttaki eklem kıkırdaklarında da benzer sorunlara işaret edebileceğini anladılar. İngiliz genetik bilimci Oliphant Jackson, bu durumu, 1970’lerde hastane ortamında gerçekleştirdiği hassas genetik ve radyolojik deneylerle su götürmez şekilde ispat etti.Kedilerde de insanlarda olduğu gibi çoğu genden iki takım (kopya) bulunur. Jackson, tek kopya hatalı gen serisine sahip olan Susie ve dişi yavrusu Snooks’un görece normal olduğunu ispatlamıştır.Buna karşın, iki kopya hatalı gen taşıyan kedilerde erken yaştan itibaren sakat bırakan artirit görülmekteydi. Jackson, bulduğu sonuçlar doğrultusunda sorumlu hissederek bu ırk kedilerin üretiminin yasaklanmasını önermiştir. Nitekim Birleşik Krallık ve Fransa’da Scottish Fold kedisi üretimi yasaklanmıştır.Ancak, bazı Scottish Fold kedileri ABD’ye ihraç edilmiş ve ne yazık ki bu ülkede, Scottish Fold kedilerinin üretimine sadece Scottish Shorthair kedileriyle çiftleştirilmesi şartıyla izin verilmiştir. Bu tür çiftleştirme sonucunda bir batında doğan yavrulardan ortalama olarak yarısı Scottish Fold, diğer yarısı da Scottish Shorthair olmaktadır. Ve bu üretim metodu böylece sürüp gitmiştir.1990’ların başında bir grup Avustralyalı veteriner hekim, bütün Scottish Fold kedilerinin distal (merkezden uzak) uzuvlarında anormal kemik gelişimi olduğunu ispat etmiştir. Bu durum genel olarak, distal uzuvları ve kuyruğu (4) tutan dejeneratif bir eklem hastalığı olan osteoartiritin (eklem kireçlenmesi) erken dönemde başlangıcı ve hızlı ilerlemesiyle ilişkilendirilmektedir. Hastalık en belirgin şekilde el ve ayak bileği eklemlerinde görülmektedir ve özellikle ayak bileğine daha fazla hasar vermektedir.

Peki ne yapmalıyız?

    Scottish Fold kedilerinin çoğunun, ömürlerinin büyük bir kısmını acı içinde geçireceğini, devamlı ilaç kullanımına, hatta radyoterapi (8) ve ameliyata (9) muhtaç olacaklarını bile bile üretimlerinin devamına göz yumulmamalıdır. Kıvrık kulaklar uğruna bu kedilere zarar verip hasta edeceği bilinen değişiklikler yapma ısrarı nedendir? Kedide kıvrık kulaklar, olsa olsa saçma ve gereksiz bir özelliktir.
Sorunun çözümü basittir: Scottish Fold kedisinin üretimine izin verilmemeli ve bu uygulama tüm dünyada yasaklanmalıdır.Hatta bu kedi gibi mağdur olan diğer mutant canlı üretimleri de yasaklanmalı!

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.