Tüysüz Kedi: Sfenks

 

Antik Mısır kedisi mi desem tüysüz kedi mi desem yoksa terapi kedisi mi desem bilemedim…sfenks-kedisi5[1]

Bambino kedisi de denilen Sfenks kedileri tamamen tüysüz olma özelliğiyle dikkat çeker.Hatta kedileri sevip de tüye alerjisi olanların da  kurtarıcısı diyebiliriz.Ancak yine de tüy bakımı vardır.Bunun detaylısını diğer yazımda anlatıcam.
Sfenkslerin ilgi seven kediler olması kendi açılarından iyidir çünkü nereye gitseler ilgi hep onların üzerindedir. İnsanların ilgisini çekme konusunda ısrarcıdır ve sizi güldürmek için yapamayacağı şey yoktur.Eğer dilimizi konuşuyor olsaydı ’Bana bakın!’ lafı onun meşhur lafı olurdu. Bu özellikleri onu veterinerler ve diğer insanlar tarafından çok kolay idare edilebilir kılar. İnsanlarla bu kadar iyi anlaşan Sfenks’lerin terapi kedisi olarak olarak kullanılmalarına şaşılmamalı.
Enejik ve meraklı Sfenks, hayranlarından ilgi görmediği zamanlarda çevresini keşfe çıkar. Tırmanır,yüksek yerler arar, bir böceğin peşine düşer yani genelde haylazlık peşindedir. Zekasını ve atletikliğini zorlayacak oyuncaklarla oynamaktan büyük keyif alır.
Çok sosyal bir kedidir. Eğer gün içinde evde olmayacaksanız kendi türünden bir arkadaş, başka türden bir kedi ve hatta bir köpekle bile zamanını geçirebilir. Birinin ona arkadaşlık etmesini sever eğer bu arkadaş onu sıcak tutabilecek bir arkadaş ise daha da hoşuna gider. Kucaklanmayı sever. Sizle uyumak isteyebilir yorganınızı paylaşabilir.Bu durumda kendinizi canlı bir sıcak su torbası olarak düşünebilirsiniz.

Tarihçesine gelirsek Tüysüz Sfenks tesadüfen ortaya çıkmış kedi türlerinden biridir. Kanada’nın Toronto şehrinde genetik mutasyon sonucu, siyah beyaz evcil bir kediden tüysüz bir yavru meydana geldi. Kedinin sahipler doğan bu tüysüz kedinin eşsiz olduğunu farkedip çoğaltmak için harekete geçtiler. Bu ilk tüysüz erkek kedi ve 1970’lerin ortalarında doğan bütün tüysüz kediler, Devon Rex türü gibi tüyü olan kedilerden doğdular. Tüysüzlük geni çekiniktir. Bu yüzden ilk tüylü-tüysüz eşleşmelerinden bazı kediler tüylü ve bazıları tüysüz doğmuştur.
Aslen Kanada Tüysüz Kedileri olarak bilinen tür, Uluslararası Kedi Derneği üreticileri tarafından, Mısır çöllerinde bin yıllar boyu rüzgarların, suyun ve kumun sebep olduğu erezyonlara dayanmış eski ve pürüzsüz kireçtaşından heykelleri referans alarak Sfenks adı verilmiştir.

 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.