Köpeklerin Fobileri

Köpek dostlarımızda da aynı bizler gibi çeşitli fobilerle karşılaşılabiliyor ve bazen bu fobiler köpekler ile insanların hayatını oldukça olumsuz etkileyebiliyorlar.

Köpek dostlarımızın da aynı bizim gibi çeşitli korku ve fobileri olabiliyor. Köpeklerde fobiler çeşitli nedenlerle gelişebiliyor. Özellikle yavruluk döneminde yetersiz sosyalleşme, genetik ve olumsuz deneyimler köpeklerde çeşitli fobilerin ortaya çıkmasında rol oynayabiliyor. İşte bu fobilerden en sık karşılaştıklarımız ;

Merdiven Korkusu

Bir çoğumuz merdivenden inip çıkmaktan korkan köpekler ile karşılaşmışızdır, mer41pVGEtCmXLdiven fobisi de birçok köpeğin ortak sorunudur. Aslında doğada merdiven diye bir şey olmadığı için bu korku pek de şaşırtıcı değildir. Merdiven korkusuna neredeyse erken dönemde merdivenle karşılaşmamış köpeklerde rastlanır. Bu nedenle yavru bir köpek evlat edindiğinizde ileride merdiven fobisi yaşamaması için evinizde merdiven olmasa bile merdivenli yerlerde alışmasını sağlamanız çok önemlidir.

Yalnız Kalma Korkusu

Yalnız kalma korkusu ayrılık endişesi olarak adlandırılır ve bu da köpeklerde çok sık görülen bir fobidir. Ayrılık endişesi yaşayan köpekler insanlar evden çıkar çıkmaz tahrip edici d947918ebe0e29f7a50244454d53c9f37avranışlar sergileme eğilimi gösterirler, eşyalara zarar verirler, çiş ve kaka yaparlar ve tabi ki sürekli havlarlar. Bunun önüne geçmek için; evden çıkarken köpeğe ekstra ilgi göstermemek, gittikçe daha uzun sürelerde evde yalnız bırakmak gibi yöntemler etkili olabilir.

Gök Gürültüsü Korkusu

Köpek dostlarımızda çok yaygın görülen gök gürültüsü korkusu köpeklerde farklı derecelerde ortaya çıkabiliyor. Hafif seyreden vakalarda fırtınalı havalarda hafif titreme, düşük kulaklar ve patilerin arasına sıkışmış kuyruk görülebilir. Daha şiddetli vakalardaysa saldırganlık, saklanma hatta çiş ve kaka kaçırma görülebilir.

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.