Denizanası Yaşam Döngüsü

Denizanası veya Medüz, Hydrozoa ve Scyphozoa sınıflarında bulunan, serbest yüzen deniz hayvanı. Medüzler, yassılaşmış ve yüzmeye uyum yapmış polipler olarak tanımlanabilirler.Yaşam döngüleri 5 evreden oluşur. Gelin bu evreleri daha yakından inceleyelim.di-5355-enz.jpg

Artemia

Artemia tuzlu sularda ve tuzlu göllerde yaşayan bir tür eklem bacaklıdır. Bu canlılar kist içerisinde kaldıkları sürece uzun zaman pasif şekilde yaşayabilirler. Özellikle akvaryum dünyasında yavruları ve yeni doğanları yetiştirmek için çok kullanılan bir besin çeşididir. Canlılara renk verir ve besleyici açıdan da yeni doğanların ve yavruların besin ihtiyacını karşılar. Denizanaları akvaryum ortamında bu artemialar ile beslenirler.

Polip

Erişkin denizanaları dış döllenme yoluyla çiftleşirler ve planula larvaları meydana gelir. Bu larvalar serbest şekilde suda yüzerler. Sonrasında planula larvaları sert bir yüzeye yapışıp polipe dönüşürler. Polip bu yüzeyde tomurcuklanma evresine geçer.

Efira

Kendini segmentlere ayırıp enine bölünen poliplerden efira adı verilen olgunlaşmamış denizanaları çıkar ve denizde yüzmeye başlarlar. Bu canlılar hayatlarının bu döneminde aseksüal üreme yeteneğine sahiptirler.

Genç Denizanası

Efiranın sonraki boyu olan bu denizanaları denizlerde plankton adı verilen, hareket organeli bulunmayan, olsa bile suyun akıntısına karşı koyamayan, mikroskobik ve makroskobik tipte canlılarla beslenerek büyürler.

Erişkin Denizanası

Genç denizanaları beslendikçe büyüyerek ‘Medusa’ adı verilen erişkin boya ulaşırlar ve üremeye hazır bu bireyler yeni denizanaları doğururlar.

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.