Kısırlaştırma Hakkında Bilinen Yanlışlar

Kısırlaştırma, dünya çapında her veteriner kliniğinde rutin prosedür olarak yapılan bir uygulamadır. Patili dostunuzun soyunu devam ettirme düşüncesi gibi özel bir nedeniniz yoksa, hekiminiz eninde sonunda bu konu hakkında sizinle konuşacaktır. Günümüzde kedi ve köpeklerde kısırlaştırma ile ilgili pek çok bilimsel gerçek ve bu işlemin sağlayabileceği avantajlar açığa kavuşmuş ve ortaya konmuş olmasına rağmen hala çok sayıda kedi ve köpek sahibi yanlış bilgiler ve düşüncelerden dolayı karar vermekte zorlanmaktadır.

Neden Kısırlaştırma?

Bu kısacık prosedür petinize uzun vadeli birçok avantaj sağlayabilir. Özellikle kendi petinizin sağlığını, mutluluğunu ve güvenini arttırırken ülkemizde mevcut olan yüksek sokak hayvanı popülasyonuna da yeni üyeler katmamış olursunuz.

1-Kısırlaştırdıktan sonra kilo almasını istemem.

Kilo artışında hormonların da etkisi var tabi ama bu çok düşüktür. Kilo almanın asıl sebebi fazla besleme ve yetersiz egzersizdir!

2-Kısırlaştırma çok acıyor!

Daha önce de anlattığımız gibi, kısırlaştırma rutin bir operasyondur ve aynı zamanda çok kısa sürer. Sabah ameliyata giren petleriniz normal durumda aynı gün sizinle eve dönebilirler.

3-Petimden aynı ona benzeyen bir yavru almak istiyorum.

İnsanlarda olduğu gibi, çocuklar bazen dış görünüş ve huy olarak ebeveynlerinden çok farklı olabilirler. Hiçbir profesyonel yetiştirici size köpeğinizin aynısını yavru olarak geri verme garantisini veremez.

4-Doğum bir mucizedir buna engel olmak istemiyorum.

Trafik kazalarında ölüp, kayda geçen hayvanların çoğu kısırlaştırılmamış olup evden kaçan zavallı canlardı. Ayrıca sokakta yaşayan bir hayvanın ortalama yaşam ömrü 2 senedir. Çoğu hastalanarak ya da kavgada yaralanarak ölür. Bunca manasız ölümün yanında doğumun gerçekten bir önemi var mı?

5-Hayvanların doğasına müdahale etmek istemiyorum.

Hayvanları doğasında insanlarla birlikte yaşayıp, hazır mama ile beslenmek ve sahiplerinin belirlediği yerde yasamak yoktur. Siz onların doğasına çoktan müdahale etmiş oldunuz. Böylece rahat ve sağlıklı bir şekilde birlikte yaşamanız için kısırlaştırma şarttır.kopeklerde-apse-tedavisi-e31d30f4726cd320b3fedc73fd29f82cjpg.jpg

Unutmayın, doğum bir mucizedir ve yavrular her daim dünyanın en tatlı canlılarıdır. Ama yakınınızdaki barınaklarda, rehabilitasyon merkezlerinde hatta sokaklarda bile binlerce güzel mi güzel yavru hayat mücadelesi verirken onlara güvenli bir yuva ve ihtiyaç duydukları sevgiyi vermeniz daha doğru olabilir. Petinizin kısırlaştırması ile hem kendinize hem de sevdiğiniz petinize hem de sokakta terk edilen ve ölüp unutulan canlılara iyilik yapmış olursunuz. 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.