Pofuduk Köpek: Chow Chow

Hep bir aslana mı sahip olmak istediniz? Buyrun size bir Chow Chow. Bu sevimli tüy yumakları birkaç makas hareketi ile tam bir aslana benzeyebilir. Hatta Türkçe de bu ırkın diğer adı Çin Aslanı’dır. Aslan olmalarına rağmen bir keçi gibi inatçı olabilirler. Aynı zamanda özgürlüğü de seven, hayatları boyunca tek bir insanı sahipleri olarak kabul eden köpeklerdendir. Uzun tüylerine düzenli bakım yapılması gerekir ve mevsimsel geçişlerde yoğun tüy dökmeleri nedeniyle özellikle alt kürklerine bu dönemlerde özen gösterilmelidir.

Fiziksel Özellikleri

Irk Boyutu: Büyük                                            Ağırlık: 20-32 kg

Yükseklik: 46-56 cm                                          Ortalama Yaşam: 15 yıl

Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyi: Yüksek                            Başka Köpeklerle Anlaşma: Orta

Egzersiz İhtiyacı: Yüksek                       Başka Petlerle Anlaşma: Orta

Oyunculuk: Orta                                     Çocuklarla Anlaşma: İyi

Eğitebilirlik: Orta                                    Yabancılara Davranış: Mesafeli

Koruma Özelliği: İyi

Tüy Yapısı
İki türleri vardır: düz,uzun,tırtıklı olanlar ve kısa, tırtıksız olanlar. İki çeşit de çok yoğundur ve boyun etrafında daha kalınlaşır bu da yele görüntüsüne benzer. Her renkte olabilirler ancak çok renkli olmazlar. Yaygın renkler ise krem, kırmızı, siyah ve mavidir.

 Bakımı
Düzenli bir şekilde fırça ile taranmalılar. Dirsek Displezyası olma riski vardır ve diz-kalçada gibi problemler açısından hep kontrolde tutulmalılar.13-16 yıl arasında ömürleri vardır.

Egzersiz İhtiyacı
Çok fazla egzersize ihtiyaç duymazlar buna rağmen dışarıda olmayı tercih ederler. Günlük yürüyüş yada çit ile çevrilmiş bir bahçe yeterli olacaktır. Yaz aylarında serin bir yere ihtiyaç duyarlar çünkü sıcağı sevmezler. Apartman hayatına oldukça uygun oldukları söylenebilir.

 Yaşam Ortamı
Chow Chow yeterli antreman olanağı sağlanırsa apartmanda yaşayabilir. Küçük bir bahçe de yeterli olabilir. Sıcağa karşı duyarlıdır. Gerektiğinde dışarda da yaşayabilir.

 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.