Made In Japan: Tokyo

Japon takımadalarının, bir tanrıçanın gözyaşlarından oluştuğuna inanılır. Düşen her gözyaşı damlası Pasifik Okyanusu’nda bir ada oluşturmuş. Bugün Japonya iç kesimlerdeki pirinç çiftçilerinden kıpır kıpır Tokyo’nun metrolarına, Zen Budacı keşişlerden moda kurbanı gençlere, ağırbaşlı tapınak törenlerinden ülkenin ulusal kumar oyunu paçinko  salonlarının uğultusuna, zarif tapınak mimarisinden betonarme apartmanlarına kadar çarpıcı karşıtlıkların bir arada yaşandığı bir ülkedir.

Doğunun Başkenti: Tokyo’yu Keşfet!

Yüzölçümü 600 km² olup, 35 milyon nüfuslu megapol bir bölge olan Tokyo dünyanın en büyük kentidir. Aynı zamanda son yapılan araştırmalara göre yaşamın en pahalı olduğu kenttir.

Turistik Destinasyonlar

1-İmparatorluk Sarayı3017_01.jpg

Tokyo’da bir merkezin varlığından söz etmek gerekirse, bu kesinlikle İmparatorluk Sarayı’dır. Edo kalesinin yerine kurulan ve 265 yıl boyunca Tokugava şoğunluğunun yönetim merkezi olan saray, modern çağın imparatorluk konutu olmuştur. II. Dünya Savaşı’ndaki hava saldırılarında neredeyse tamamen tahrip olmuş, daha sonra betonarme olarak yeniden yapılmıştır. Bu kısım, bir zamanlar dünyanın en büyük istihkamı olan bölgenin en az ilgi çeken yeridir (Saray binasına girmek yasaktır.) Bütün göreceğiniz Doğu Bahçesi, kale hendeği, muazzam taş surlar ve klasik Japon mimarisinin bir kaç örneğidir.İmparatorluk ailesi bugün de sarayda yaşamaktadır; bu nedenle yıl boyunca sadece iki gün (2 Ocak ve 23 Aralık) halkın içeri girmesine izin verilir. Ancak bu iki günde, saygılarını sunmaya gelen binlerce Japon ziyaretçileriyle yarışmayı göze almanız gerekir.

2- Senso-jiasakusa-2.jpg

Asakusa’nın kalbi Senso-ci’dir. Efsaneye göre, tapınak, 628 yılında iki balıkçının Sumida Nehri’nde buldukları küçük bir Budacı merhamet tanrıçası heykeline ev sahipliği yaparmış; ama tapınaktaki rahipler bile bu heykeli görmemişlerdir. Senso-ji’deki tütsü ocağında ‘duman banyosu’ yapmanın bir yıl şans getireceğine inanılır.

3-Ginza8428171389_237fcca355_b.jpg

Lüks markaların merkezi Ginza, alışveriş yapmak için son derece şık bir yerdir.

4-Shinjuku26583882153_4657e54ed4_b.jpg

Bu bölge Tokyo’nun en önemli ticaret merkezlerinden biri. Tokyo’nun Red Light District’ine ev sahipliği yapan bu bölgenin en ünlü kısmı, üç kişinin ancak sığacağı küçük barlarla dolu Golden Gai. Özellikle doğu Shinjuku’nun ara sokaklarında yürüyüş yapıp hem gece hem de gündüz bu sokakların gizemini keşfetmelisiniz.

5-Tokyo Kulesi

3009_01.jpg

Dünyanın en önemli 20 yapısı arasında gösterilen Tokyo Kulesi, Fransa’nın başkentinde bulunan Eyfel’den esinlenilerek inşa edilmiştir. Yerden yüksekliği 332,9metre olan bu kule, aynı zamanda da gerek şehrin gerekse Japonya’nın en önemli simgeleri arasında yer almaktadır.

6-Shibuya 

Shibuya istasyonu, Hachi-ko çıkışı: birbirinden büyük ekranlar yarış halinde, hoparlörden J-Pop parçaları, kalabalık ve modayı izleyen gençler…

7-Ueno Parkı

ueno-park-1.jpg

Ueno, gezi güzergahlarının önemli bir durağıdır.Özellikle nisan ortasında, parktaki çiçek açmış kiraz ağaçlarının görüntüsü muhteşemdir.Ueno, 1625 yılında Tokugava Şogunu Hidekata tarafından geniş bir tapınak kompleksinin alanı olarak seçildi. Kan’ei-ci, imparatorluk ordusuna karşı şogunluğun son direnişini sergilediği ve binalarının çoğunu kaybettiği 1868 yılına kadar büyük bir güç merkeziydi. Ueno daha sonra Ueno’nun ilk halka açık parkına dönüştürüldü ve Batı dünyasında kabul gören biçimde düzenlenerek müzeler, konser salonları, kütüphane, güzel sanatlar üniversitesi ve hayvanat bahçesi ile donatıldı.

8-AkhibaraAkihabara.jpg

Yanıp sönen neonlar, devasa yazılar, renkli afişler: ‘Elektrik-kent’ Akhibara’da, son model bilgisayarlar, manga megastore ya da son moda bir made cafe!

9- Tokyo Ulusal Sanat Müzesi, TNAM

1200px-National_Art_Center_Tokyo_2008.jpg

Meiji döneminden itibaren Japon modern sanatının müthiş bir panoramasını dört kata yayılmış halde bulacaksınız. Tsuguharu Foujita’nın (1886-1968) ve Ryusel Kishida’nın (1891-1929) tabloları sayılabilir.

10- Fuji Dağı

fuji-mountain-in-autumn-822273028-5a6a8a9c3418c600363958d3.jpg

Tokyo’nun yaklaşık 80 km batısında yer alan, 3776 m yüksekliğinde, kraterinden kar eksik olmayan, yakınlarda küçük bir gölü bulunan faal olmayan bu dağ belkide en cazip turistik rotalardan biridir.

Aktiveteler

2- Disneylands-l300.jpg

3- Suma Güreşi

sumo-guresi-kiyafetleri-nelerdir_646x340.jpg

4- Hayvan Kafeleri

Japan-2013-586_new.jpg

Birbirinden farklı hayvan kafeleriyle hayvan severlerin çok hoşuna gidicek kafelerdir.

 

5- Maid Kafe

retina_retina_FullSizeRender_5_.jpg

6- Origami

origami-tokyo-making-origami-map-of-the-sounds-of-tokyo-printable.jpg

Bu siteden istediğiniz origamiyi seçip yapabilirsiniz!

Ulaşım

458bfb3ab02df46e76d3689a04135cc6.gif

Ulaşım için en ideal metrodur. Her sokakta metro istasyonu bulunmaktadır.

Para Birimi

Japon Yeni’dir. 1 Yen 0,056 Türk Lirası’dır.

Konaklama

791710_4.jpg

Normal otellerinden yanı sıra kapsül oteller vardır. Tokyo’nun en ucuz otel  türüdür.

Saat Farkı

6 saat ileridedir.

Priz ve Adaptörler

Dikkat! Türkiye’yle aynı kullanılmaz. Türkiye 220 V kullanırken, Japonya 100 V kullanmaktadır.

Vize

3 aya kadar vize yoktur.

Uçuşlar

aTK020.png

İstanbul’dan Tokyo’ya direkt uçuş vardır. Uçuş süresi 11 saat 30 dakkikadır.

Dikkat Edilmesi Gereken Görgü Kuralları

Elini kapatmadan hapşırmak ya da yüksek sesle sümkürmek hassas noktalarıdır. Hastaysanız ağız maskesi takın mutlaka. Biz de yemek yerken şapurdatarak çiğnemek ayıpken onlar da önemli bile değildir. Hatta japonların ya da asyalıların yemek yerken kibarlıklarından bir eser kalmadıklarını görüceksiniz 🙂

Yemekler

Dört tarafı denizlerle kaplı olduğu için deniz eri doğal olarak ön plandadır. Eğer Uzak Doğu yemek kültürüne uzağım diyorsanız, Avusturya ve İtalyan restorantları da mevcut. Yani korkmayın aç kalmıyorsunuz!

Benim Çektiklerim

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.