Bavula Konulmaması Gereken Eşyalar

1-SıvılarBlue-toiletry-pouch-with-products.gif

Sıvıların bavulun içine dökülme ihtimali olduğundan her türlü alma derim. Özellikle kola gibi yapışkan ve asit şeyler hiç almamalısın. Çünkü asit olduğundan bavulda patlama özelliği çok yüksek ve yapışkanlığından dolayı kıyafetleri temizlemekte bir o kadar zordur. Ama illa şampuan gibi ürünleri almak istiyorsan kapağını sıkıca kapatmayı üstüne de streçle bağlamayı unutma! Tatilini ilk günden mahvetme derim:)

2- Pasaport ve Kimlik Kartı

id.gif

Pasaportun olmadan havalimanında neredeyse hiçbir şey yapamazsın.Ayrıca kimlik kartın bile gerekebilir. Bu yüzden kimlik kartını ve pasaportunu yanından ayırmamalısın.

3- Para ve Değerli Eşyalar

img2.thejournal.gif

Her zaman paraya ihtiyacın olabilir. Kaldı ki havalimanında bazen görevliler bavulları da kaybedebiliyorlar bu yüzden bütün değerli eşyalarını bavuluna koymamanı öneririm.

4-Elektronik cihazlar

web17-securitycheckairport-1160x768_0.jpg

X-ray cihazlarıyla kontrollerden geçerken elektronik cihazlarınızı da çıkarmanızı istiyecekler. Eğer bavula koyduysanız, belkide o günlerce düzenlediğiniz bavulunuzun en derinliklerinden çıkarmanız gerecek bu da çok uğraştırıcı bir şeydir.

5-Patlayıcı Maddelera450.gif

Havai fişek, el bombaları, maytap, asitler, alkaliler, sıkıştırılmış gazlar, her türlü patlayıcı-yanıcı madde yasak.

6- Uçak Sırasında Kendini Rahat Hissetirebilcek Şeyleri Yanına Al

Positions-GIF2.gif

Bazen uçuşlar gerçekten sıkıcı olabilir. Şarkı dinlemek veya kitap okumak zamanın geçmesine yardımcı olabilir.Eğer yanında bilgisayar varsa, içine filmler yüklediğine emin ol. Film izlemek de zamanını keyifli geçirmeni sağlar. Eğer uyuma da zorluk çekiyorsan uçak yolculukları için özel tasarlanmış minik yastık alabilirsin.

El Bagajına Konulmaması Gereken Şeyler

Eğer aşağıdakilerden en az birini el bagajına koyarsan, direkt o maddeyi çöpe atıyorlar. Not: Pek çok acıklı sahnelere tanık olmuşumdur.

1-Kesici ve Sivri Eşyalar

11_8169.jpg

Tıraş bıçakları ve jilet,çakı, makas, neşter,örgü şişi, tığ,iğne ve şırınga,mutfak bıçağı,tirbuşon,sivri uçlu şemsiye.

2-Yiyecek ve İçecekler

ceyizini-duzen-bile-var,J-JMVrYqDEyJ9sQv9bicEg.jpg

Kek, gofret, bisküvi gibi atıştırmalıklarınızı yanınıza alabiliyorsunuz. Yoğurt, hazır puding ve krema gibi gıda ürünlerine de 100 ml kadar izin var.Duty free mağazalarından alınmayan alkol ve diğer sıvılar ise (100 ml’den fazlaysa) yasak. Duty free mağazalarından aldığınız sıvı maddeleri, kendi poşetleri içinde kapalı ve faturalarıyla birlikte taşıyabilirsiniz. Ama AB ülkeleri veya ABD aktarmalı uçuşlarda, kilitli poşetler içinde olsalar bile taşınmaları yasak olabiliyor.

3-Spor Ekipmanları

Kaykay, kamp gazı ve diğer gaz spreyleri,golf, kayak ve hokey takımları,zıpkın, mızrak, çadır kazığı,Havai fişek ve benzeri patlayıcılar,dart seti, paten,olta, bisiklet,dağcılık malzemeleri.
4-Elektronik Aletler

Saç maşası, düzleştiricisi ve saç kurutma makinesi.

 

5-Diğer Aletler

Çelik halatlar, kelepçeler,matkap, tornavida,çekiç, kazma, balta

6-*Sıvılar ve İlaçlar Alınabililir*

ucakta-yasak-olan-sivilar.jpg

 

Ancak 100 ML’den fazla olması yasaktır.

 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.